Ana Sayfayı Ziyaret Et / Hayvan Resimleri / İnek Resimleri / sarı inek

hits: 16332   size: 46.1 KB

 

 

sarı inek 28.12.2007 22:53


« Önceki Resim:
 

     
 

Sonraki Resim: »sarı inek

Paylaş« Önceki Resim:
 

     
 

Sonraki Resim: »

 
Açıklama:

İnekler memeli hayvanların çift toynaklılar takımının, boynuzlugiller familyasına giren bir alt familyadır.Çoğunlukla evcil olan, kaba ve hantal yapılı, kuyrukları püsküllü, boynuzlu büyükbaş hayvanlardır. Mideleri dört gözlü olup geviş getirirler. Üst çenelerinde kesici dişleri bulunmaz. Otları alt çenelerinin dişleriyle keserler. Boynuzları daimidir. Kırıldığında bir daha yeniden sürmez.İnek kelimesi, halk arasında geniş manada geviş getiren, etinden, sütünden ve hizmet hayvanı olarak faydalanılan büyükbaş evcil hayvanlar için kullanılır. Dar manada ise, evcilleştirilen ve etinden, sütünden veya gücünden faydalanılan ve birçok soyu üretilen evcil boğa dır. Sığırın doğumundan altı aylığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına buzağı altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkek hayvana dana; altı aylıktan gebelik dönemine kadar dişilerine düve, erkeğine boğa; inenmişe tosun yavrulayan dişiye inek; işe koşulan tosuna öküz denir.
Boğa damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılır. Ortalama 800 kg gelebilen öküz, 4500 kg'lık yükü rahatça çekebilir. Traktörün giremediği yerlerde ziraatın temel direğidir. Sığırların eti ve sütü insan için en iyi bir besin kaynağı olduğu gibi derisinden de gön ve kösele yapılır. Boynuz ve kemikleri sanayide, gübresi tarlalarda kullanılır. Yayıldıkları merayı at, keçi ve koyun gibi kuvvetten düşürmez, düzenli otlayarak bilakis ıslahına sebep olurlar. Tibet'te olan hörgüçlü ve bol kıllısına Yak veya Tibet öküzü denir. Süt ve eti için ıslah edilmiş birçok sığır soyu vardır.

Anahtar kelimeler: en, güzel, inek, hayvan, resimleri, Fotoğrafları, Hayvanlar, Resim, Resimler, cow, wallpapers
İndirilme: 10
Puan: 0.00 (0 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

sarıbiçik

 

çok sarısın.AYNI ARKADAŞIMA BENZİYORSUN.MÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ.

 

yonca, 28.04.2010 10:52

 

 

mkail

 

aynı
arkadasıma benzıyosun möööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööö

 

asli, 10.06.2011 11:35

 

 

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: sarı inek (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net