Ana Sayfayı Ziyaret Et / Biyoloji Resimleri / Kalp resimleri / Kalp Yapısı

hits: 75008   size: 25.3 KB

 

 

Kalp Yapısı 04.01.2008 16:19


 

     
 Kalp Yapısı

Paylaş 

     
 

 
Açıklama:

Kalbimiz dört odacıktan oluşan, kas yapısında, yaklaşık yumruk büyüklüğünde, göğüs boşluğu içinde yerleşmiş vucudumuza kan pompalamakla görevli bir organımızdır. Göğüs boşluğu içerisinde, perikard denen bir kese ile çevrelenmiş olarak bulunur. Kese kalbi çevredeki organlardan ayırır ve az miktardaki kayganlık sağlayan bir sıvı içinde tutar.

Odacıklardan ikisi üstte yer alır, sağ ve sol olmak üzere kulakcık (atrium) olarak adlandırılır. Diğer ikisi ise altta yerleşmiştir ve karıncık (ventrikül) olarak adlandırılır. Kulakcıklar birbirlerinden bir duvar (atriyal septum) ile ayrılmışlardır. Aynı şekilde karıncıklar arasında da bir duvar (ventriküler septum) vardır.
Sağ kulakcık, vucuttan dönen toplar damar kanını (venöz kan) alır ve üç yaprakcıklı (triküspit kapak) kapaktan sağ karıncığa pompalar. Sağ karıncık kendisine gelen kanı akciğer atar damarı (pulmoner arter) aracılığı ile akciğerlere pompalar. Akciğer atardamarı başında bir kapak (pulmoner kapak) bulunur. Sol kulakçık ise akciğerlerden gelen temizlenmiş kanı alıp mitral kapak aracılığı ile sol karıncığa geçirir. Sol karıncık bu kanı ana atar damar (aort) aracılığı ile tüm vucuda pompalar. Ana atar damar başında bir kapak bulunur. Yani kalbin 4 odacığı ve bu odacıkların çıkış bölümlerinde yer alan 4 adet kapağı vardır. Kapaklar kanın tek yönde ilerlemesini sağlar. Odacıklar ise sırayla kasılarak kanın vucutta dolaşımını sağlarlar.
Kalbin beslenmesi ana atardamardan çıkıp kalbe dağılan iki adet koroner damar ile sağlanır. Sol ana koroner atar damar kısa bir seyirden sonra iki ana damara ayrılır. Böylece kalbi besleyen üç ana damar oluşmuş olur. Sol ana koronerin bir dalı olan ön inen dal (LAD) genellikle kalbin fonksiyonel ve alansal olarak önemli bir bölümünü besler. Bu damar sağlamsa diğer iki damarda hastalık bulunsa bile genellikle cerrahi işlem önerilmez.

Kalp vucudun ihtiyaçlarına göre çalışmasını ayarlayabilen ve kendi kendine çalışan (otonom) bir organdır. Dakikada 60-100 kez atarak, herbir atımda 60-70 ml kanı vucuda pompalar.

Anahtar kelimeler: kalp, yapısı, kalbimiz, vücudumuz, organlarımız, kalp, sağlığı, kalbin, yapısı, kan, dolaşımı, kalbin, görevleri, kalp, resimleri, fotoğrafları
İndirilme: 7
Puan: 4.22 (9 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

sağlık

 

çok önemli hayatta kalmamız için

 

ayça, 07.02.2009 16:05

 

 

TEŞEKKÜRLER

 

GERÇEKTEN GÜZEL OLMUŞ İŞİME YARADI EMEĞİNİZE SAĞLIK ÇOK TEŞEKKÜRLER

 

NİHAL, 19.02.2009 18:44

 

 

tesekkürler

 

gercekten cok basarılı olmus keske herkez baksa bu kadar prafosyenel calişan bir organimizi nasıl zehirliyorlar biraz dikkaqt etseler dimş yani..........

 

......., 10.09.2009 21:52

 

 

Teşekkürler

 

teşekkür ediyorum

 

............, 06.03.2011 20:20

 

 

teşekürler

 

süpersiniz saoln siteye teşekür :D

 

abdurahman, 25.03.2011 18:46

 

 

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Kalp Yapısı (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net