Ana Sayfayı Ziyaret Et / Sanat Resimleri / Bale Resimleri / Bale Resimleri

hits: 20549   size: 30.2 KB

 

 

Bale Resimleri 05.02.2008 14:33


« Önceki Resim:
 

     
 Bale Resimleri

Paylaş« Önceki Resim:
 

     
 

 
Açıklama:

Bale,belli figürlere, dım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri dir.

Bale dansı,mimik,müzik,duygu ve dekor sanatlarının ileri standartda birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca "dans" anlamına gelen "ballo" ya da "balletto" sözcüğünden türemiştir.

Günümüzde bale

Bale uzun yıllar süren bir eğitimle öğrenilir, çoğunlukla müzikli yapılır. Erkek dansçılara "balet", kadın dansçılara "balerin" denilmektedir. Balede tayt, mayo ve "tütü" denilen özel etek ve bunun gibi giysiler kullanılır. Bale terminolojisinde ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya "point" ya da "puant" denir. Bale yapılmadan önce esneme hareketleri mutlaka yapılması gerekir. Yoksa ısınılmadan hareketler yapıldığı için kaslar yırtılabilir ya da vücudun biryeri sakatlana bilir.

Tarihi

Bale ilk olarak İtalya'da rönesans döneminden görülür. Mim sanatçılarının ortaçağ ve rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları bugünkü balenin temellerini oluşturmaktadır. O zamanlarda koreografik bir düzeni olmayan bale Dominic de Piacenza ve Antonio Cornazzo'nun ilk koreografik kompozisyon denemeleri ve adımlara isim vermeleriyle gelişmiş bu noktada Fransızlar çok etkilenmiş ve bunun sonucunda bugünkü balenin ilk tohumları 1581'de Catherine de Medici'nin "Beaujoyeux" adlı Le Ballet Comique de la Reine tarafından sahnelenen gösterisiyle atılmıştır.

Fransa'da IV. Henry tarafından desteklenen bale tüm Avrupa'ya, oradan da 16. ve 17. yüzyılın sonlarında da Danimarka ve İsveç'e kadar yayıldı. Balenin altın çağı kendisi de iyi bir dansçı olan XIX. Louis döneminde başladı. Bu döneme kadar halk tarafından dans edilirken bir kez profesyonel dansçılar kostüm maske ve peruklar kullanarak dans etmeye başlamışlardır. 18. yüzyılda bale tamamen kendini opera sanatından soyutlayarak özgür bir sanat formuna kavuşdu. Bunun da tohumları George Noverre trafından atılmış ve bugün sahnede gördüğümüz bale sanatı onun koyduğu kurallar üzerine kuruldu.

18. yüzyılın ikinci yarısında Rusya'ya ulaşan bale St.Petersburg da Petipa ve Saint-Leon la hayat bularak gelişmiş ve bugün hala sahnelenen Uyuyan Güzel, Fındıkkıran ve Kuğu Gölü gibi tanınmış eserler buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Anahtar kelimeler: Bale, Sanat, Balerin, Balet, Resimleri, Resmi
İndirilme: 0
Puan: 0.00 (0 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

bale

 

baleyi çk merak idyormmmm

 

büşraa, 07.05.2010 15:58

 

 

bale

 

bale çok güzel bir dans bale yapmak özel bir yetenek bale yapanlar boyle bir sanat dalında olduğu için çok şanslı

 

asya, 07.05.2010 18:29

 

 

bale

 

bale yapmak muhteşem yaparken kendimden geçiyorum

 

şim...., 19.06.2011 21:41

 

 

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Bale Resimleri (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net