Ana Sayfayı Ziyaret Et / Hayvan Resimleri / Kuş Türleri Resimleri / Leylek Resimleri / Göç eden leylekler

hits: 11135   size: 26.5 KB

 

 

Göç eden leylekler 27.03.2008 23:38


« Önceki Resim:
 

     
 Göç eden leylekler

Paylaş« Önceki Resim:
 

     
 

 
Açıklama:

Göç ve gezginlik, leyleğin en başta gelen özelliğidir

Güney Yarımküre’de havaların Nisan ve Mayıs aylarından itibaren ısınmaya başladığını nereden bildikleri şaşırtıcı, hatta bir mucize olan leylekler, sıcak yaz aylarını geçirmek için, soğuk kış aylarını geçirdikleri ülkelerden geri dönmektedirler.

Çok uzun bir aradan sonra, uzun mesafeler katedip, Güney Yarımküre’nin çeşitli bölgelerine dağılan leylekler, sanki pusulaları varmış gibi, hedefi hiç şaşırmadan, yedi sekiz ay önce bırakıp gittikleri daha tam anlamıyla hazır olmayan yuvalarına konarlar, gagalarını tüylerine gömerler, tüylerini kabartıp gerneştikten sonra, uzun yolculuğun verdiği yorgunluktan bir an önce kurtulabilmek için hemen uykuya dalarlar.

Yuvaya önce erkek leylek gelmektedirler. Çok telaşlı bir şekilde, geçen yıl bırakıp gittiği yuvayı çubuk ve otlarla onarıp yenilemeğe başlar. İşi bittiğinde ise, özlem içinde başını gökyüzüne çevirip, dişisinin bir an önce gelmesini umut etmeye başlar. Takriben bir hafta sonra dişi leylek de erkek leylek tarafından onarılmış olan yuvaya döner ve hemen yerini alır.

Leyleklerin birbirlerini karşılama törenleri çok ilginç olur. Yuvanın sahibi erkek, dişisini karşılamak için kanatlarını hızla çırpar ve gagasıyla tıkırdar. Daha sonra etraflarına aldırmadan en güzel anlarını yaşamaya başlarlar. Baş döndüren bir yükseklikte gerçekleşen bu tutkulu sevgi gösterisinin meyveleri dört veya beş yumurta meydana gelir.Takriben dört, bilemediniz beş hafta sonra tüy yumağı civcivler yumurtalarından çıkmaya başlarlar. İşte bundan sonra anne ve baba leylek için stres başlar, baba leylek çığırtkan yavrularının beslenmeleri için gerekli solucan, çekirge ve sümüklü böcekler bulabilmek için harekete geçer, hatta bir süre sonra talep daha da artar; fare, kurbağa, balık ve yılanlar mönüyü süslerler.

Baba leylek yavrularını beslemekle yükümlü iken, anne leylek kanatlarının altına alarak, yavrularını yağmur, fırtına ve kızgın güneş sıcağından korur.

Doğal yaşamın bir parçası olan Leylekler, bölgede havalar soğumaya başlar başlamaz, başka bölgelerden gelen diğer leyleklerle gökyüzünde birleşerek, seyredeğer bir görüntü oluşturduktan sonra, yolculuk rotaları olan Güney Afrika, Körfez, Süveyş, ve İsrail'e doğru yola çıkar.

Anahtar kelimeler: Leylek, Kuş, Hayvan, Resimleri, Resmi, Leylek, Kuş, Türleri, Türü, Duvarkağıtları, Masaüstü, Arkaplan, Resimleri, Resmi, Ftoğrafları, Fotoğrafı, Göçmen, kuşlar
İndirilme: 1
Puan: 0.00 (0 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

There are no comments for this image

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Göç eden leylekler (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net