Ana Sayfayı Ziyaret Et / Türkiye Resimleri / Kayseri Resimleri / Pınarbaşı Resimleri / Kayseri Pınarbaşı Resimleri

hits: 10381   size: 34.4 KB

 

 

Kayseri Pınarbaşı Resimleri 30.03.2008 17:33


 

     
 

Sonraki Resim: »Kayseri Pınarbaşı Resimleri

Paylaş 

     
 

Sonraki Resim: »

 
Açıklama:

Pınarbaşı, Kayseri'nin doğusunda Malatya ve Kahramanmaraş karayolu üzerinde yer almaktadır. Sultan Abdulaziz tarafından kurulan belde Cumhuriyet öncesinde Aziziye olarak anılırdı. Daha önce Maraş ve Sivas sancağına bağlı olan ilçe Cumhuriyet döneminde Kayseri il yönetimine katıldı. Hınzır Dağları, doğusunda ise Tahtalı dağları yükselir. Bu dağ sıraları arasında ise Uzunyayla ve Zamantı Havzaları bulunur. Zamantı ve Uzunyayla havzaları ise Pınarbaşı ilçe merkezi güneyindeki Toruntepe eşiği ile ayrılmaktadır. Bu havzalar Selahattin Polat tarafından Solaklar köyü yakınında bulunan omurgalı hayvan fosillerine göre üst Miosen yaşlı tortullarla örtülüdür. Bu tortullar Zamantı ırmağı ve kolları tarafında derince yarılarak plato haline dönüştürüldü.Yani ilçe arazisinin büyük bir kısmı plato halindedir. Ovalık alan yalnızca akarsu boyları boyunca uzanış gösterir.

İlçenin en önemli akarsuyu Zamantı Irmağı ve kollarıdır. İlçede Pınarbaşı, Şerefiye, Karagöz ve Küçük Gürleğen kaynakları vardır. İlçe nüfusun çoğunluğunu 93 harbi(1877 Osmanlı-Rus Savaşında)Azerbaycan'ın Şirvan yöresinden gelen yöremizde Karslılar diye adlandırılan halk oluşturmaktadır.Küçükgümüşgün mahallesi de Bulgaristan'dan gelen göçmenlerden oluşmaktadır. İlçe arazisinin Uzunyayla platosu "1864 Büyük Kafkas Sürgünü" sonucunda Osmanlı topraklarına göçetmek zorunda kalan Kafkas muhacirlerinin yerleştirildiği alandır. Pınarbaşı'nın güneyinde kalan bölüm ise Avşar boyuna mensup halkın yaşadığı alan durumundadır. Uzunyayla ve Zamantı havzası Kafkasya kökenli 'Çerkes' halkının padişah tarafından getirilip yerleştirilmesinden önce Avşar boylarının yaylağı (yazın Adana (Kozan/Kadirli) tarafından geldikleri bir yer) durumunda idi.

Pınarbaşı, 115 köy ve 28 mezradan oluşmuştur. Merkez, Pazarören ve Kaynar Belediyeleri olmak üzere 3 Belediye teşkilatı ile 146 yerleşim birimi bulunur.Aynı zamanda,6 Mayıs 1972'de Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile idam edilen Hüseyin İnan'ın da memleketidir.

Anahtar kelimeler: En, Güzel, Kayseri, Pınarbaşı, Resimelri, Resmi, Tüm, Türkiye, Kayseri, Masaüstü, Arkaplan, Duvarkağıdı, Duvarkağıtları, Manzaraları, Manzarası, Resimleri, Resmi, Resimler, Resim
İndirilme: 6
Puan: 5.00 (4 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

There are no comments for this image

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Kayseri Pınarbaşı Resimleri (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net