Ana Sayfayı Ziyaret Et / Türkiye Resimleri / Kırıkkale Resimleri / Balışeyh Resimleri / Balışeyh Resimleri

hits: 3281   size: 13.4 KB

 

 

Balışeyh Resimleri 30.03.2008 22:40


« Önceki Resim:
 

     
 Balışeyh Resimleri

Paylaş« Önceki Resim:
 

     
 

 
Açıklama:

Balışeyh, Kırıkkale ilinin ilçesidir.

Tarihi

İlçe adını Oğuz Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’nin yakın arkadaşı Şeyh Edebali’ nin diğer adı olan Balı-Şeyh’ten almıştır. Yerleşim tarihi 1230 -1258 yılları arasındadır. İlçede 13.yy. Selçuklu dönemine ait caminin bulunması bu tarihi doğrular.

Coğrafya

İlçe kuzeyde Sulakyurt İlçesiyle 24 km., güneyde Keskin İlçesiyle 12 km., doğuda Delice İlçesiyle 35 km. ve batıda Kırıkkale Merkez İlçesiyle 47 km. mülki sınırları ile çevrilmiş olup, toplam 136 km. mülki sınırlara ve 615 km2 yüzölçümüne sahiptir.

İlçeden geçen E-88 Devlet Karayolunun Ankara’yı Karadeniz ve Doğu İllerine bağlayan önemli yollardan biri olması ayrıca Devlet Karayollarına paralel olarak D.D.Y.’ nın geçmesi İlçenin önemini arttırır.

İlçede genellikle karasal iklim sürmekte olup, yazları sıcak ve kurak, kışları genellikle soğuk ve kısmen kar yağışlıdır. Bölge tipik karasal iklimin hava şartlarına sahip olmakla beraber birkaç km. aralıkla değişik hava şartlarıyla karşılaşmak mümkündür. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde vadi ve yüksek yamaçlarda sis olur. Bölgedeki hakim rüzgar yıldız ve poyraz eser.

Bölgenin en yüksek kesimi güneyde bulunan Denek Dağı ile kuzeydoğuda bulunan Koçubaba Seydim tepesidir. Bu iki bölümde E-88 Devlet Karayoluna gelindikçe alçalan bir arazi kesimi mevcuttur. E-88 Devlet Karayolunun bulunduğu kısım düz ve ova görünümündedir. Bölge arazisinin hemen hemen tamamı tarım alanıdır. İlçe dahilinde en yüksek rakım 1140 m., en düşük rakım ise 872 m., ortalama rakım ise 1000 m.dir. Bölgede dağ olarak adlandırabileceğimiz Keskin İlçesi hududunu teşkil eden Denek Dağı 1140 m. dir. Bölgede Kenanbeyobası Köyünün Azgın Yaylası mevcut olup, yaylanın elektriği ve yolu vardır.

İlçenin Koçubaba-Ulaklı ve Selamlı Köyleri alanı meşe ormanları ile kaplıdır. Denek Dağı eteklerinde cılız fundalıklar ve meşelikler vardır.

Sosyal Durumu

İlçenin Koçubaba Kasabası ile Yukarıkarakısık Köyleri alevi kökenlidir. İlçenin Merkezinde ise son yıllarda doğudan göç edenler ile İlçede alevi ve sunni bulunur. İlçe halkının yerlileri hem kendi gelenek ve göreneklerini, giyim tarzlarını sürdürmek istemişler hem yurt içinde ve de yurt dışında çalışan yakınlarının etkisi ile modernleşmeye yönelmişler. Günün gereklerine uygun araçları kullanmaya başlayarak yeni bir toplum hayatının kurallarını benimsemişlerdir. Fakat genelde geleneksel Anadolu yaşayışı ve aile düzeni hakimdir. Erkeğin aile içindeki yeri önem taşır. Kadın daha çok ailenin düzenleyicisi, erkeğin yardımcısıdır. Genel olarak ekonomi tarıma bağlı bulunduğundan İlçede kadın da tarım alanında çalışarak aileye ekonomik yönden katkıda bulunur.

İlçe konut yönünden yetersiz olup, yeni yeni yapılaşmaya yönelmiş durumdadır. İlçede eskiden kalma hala kullanılan az sayıda toprak damlı evlerin dışında konutlar betonarme ve üstü çatı örtülüdür.

İdari Yapı

İlçe,1953 yılında bucak, 1972 yılında kasaba ve 20.05.1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 3644 sayılı Kanunla İlçe statüsüne kavuşmuş olup, 18.08.1991 tarihinde ise Balışeyh Kaymakamlığı faaliyete geçdi.

İlçede şeyhlik ve ağalık olmadığı gibi Devletin Ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğünü zedeleyici, bölücü ve yıkıcı vb. faaliyetlere rastlanılmamaktadır. Vatandaş, Cumhuriyet Kanunlarına saygılıdır. İlçemiz bu haliyle Ülkemizde ihtiyaç duyulan Milli birlik ve beraberliğimizin en güzel örneklerinden ve Türkiye’nin aydınlık geleceğinin temel taşlarından birisidir.

İlçeye bağlı 26 köy ve 2 kasaba bulunmaktadır. İlçe Merkezinde 3 mahalle, Koçubaba Kasabasında 3 mahalle, Kulaksız Kasabasında 3 mahalle olmak üzere 9 mahallesi bulunur.

Ulaştırma ve Altyapı Durumu

1.Elektrik Durumu :İlçenin bütün köylerinde elektrik vardır. İlçeye Kırıkkale’den 34.500 Wat.enerji yüklenmektedir. Trafoların yetersizliği nedeniyle mevcut trafolar arızalanmaktadır. Bu konu ile ilgili çalışmalar yapılır.

2. Su ve Kanalizasyon Durumu : İlçe merkezinde yeterli su bulunmakta, yüksek kotta bulunan Ballı Mahallesi civarına yeterli su verilebilmesi için çalışmalar sona erdi. İlçenin her tarafına yeterli su verilmektedir. İlçe Köylerinin su durumu ihtiyacı karşılayacak düzeyde olup, bazı köylerin şebeke yenileme çalışmaları yapılır.

PTT, RADYO VE TELEVİZYON HİZMETLERİ

İlçe PTT’sinde 1000 hatlık tam otomatik telefon satrali kurulmuş olup, faaliyete geçmiştir. Balışeyh Santralinden; Beyobası, Eldelek, Akçakavak ve Dikmen Köyleri, Kulaksız Kasabası santralinden; Kulaksız Kasabası, Kılevli santralinden Hüseyinbeyobası, Kenanbeyobası ve Kösedurak Köyleri, Koçubaba santralinden; Yukarıkarakısık, Aşağıkarakısık ve Dağobası Köyleri, Hıdırşeyh santralinden; Aydınşeyh ve Yenice Köyleri, Beşbıçak santralinden; Yenilli Köyü, Kargın santralinden; Karalı ve İzzettinKöyleri, Işıklar santralinden Denek Köyü beslenir. Tüm Köylerimiz tam otomatik telefon hizmetinden faydalanır.

Radyo ve televizyon hizmetleri Denek Dağındaki vericiden sağlanır.Devletin radyo ve televizyon programları ile özel televizyon programları İlçemizde izlenir.

ULAŞIM

1. Karayolu : İlçe içerisinden geçen 25 km lik Devlet Karayolu 19 km.lik İl yolu ile 224 km. lik köy yolu bulunur.

2006 KÖYDES Projesi kapsamında 52 km. II. Kat Asfalt ile 3 km. Stablize yol yapımı gerçekleştirildi.

2. Demiryolu : İlçeden geçen 21 km.lik demiryolu hattı bulunmaktadır. İlçe sınırları içerisinde Balışeyh ve İzzettin istasyonu vardır. Bunlardan İzzettin İstasyonu gayri faaldir.


Tarihi ve Turistik Yerler

Ballı Baba Camii ve Türbesi

14.Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen yapının kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Caminin tavan örtüsü ağaç işçiliğinin karakteristik özelliklerini taşır. Vakıfbank Genel Müdürlüğü tarafından özellikleri korunarak restore edildi.

Koçubaba Camii ve Türbesi

Evliya Çelebi (16.11.1618) Seyahatnamesi'nde şunları söylemektedir: "Yine kuzeye giderek Akçakoyunlu" köyüne geldik. 100 evli Türkmen köyüdür. Buradan da "Koçu Baba" durağına geldik. Bu da Kalecik kazası (bugün Koçubaba, Sulakyurt ilçesine bağladır.) Toprağında 200 evli Türk köyüdür. Ama görünürde asla ev yoktur. Hapsi de yer altında ahırlı, mutfaklı, süfhalı, misafirhaneli evlardir. Buraya Keskin içi derler. Gayet mamur yerdir. Kışı sert olduğundan evleri toprak altındadır. Ama damlarının üstü çayır çimendir. Evlerin birer bacaları vardır. Yumuşak beyaz taşı istedikleri gibi oyup kesip biçerek evler yapmışlardır. İçine bin adam girse kaybolur. Bu köyde "Koçubaba" ziyaretgahı vardır. Bu zat Bektaşi halifelerindendir. Türkmen yaylasında bu babaya çok inanırlar.

Anahtar kelimeler: Kırıkkale, Balışeyh, Tüm, Türkiye, Manzaraları, Manzarası, Masaüstü, Arkaplan, Duvarkağıdı, Duvarkağıtları, Resimleri, Resmi, Resimler, Resim, Fotoğraflar, Fotoğraf
İndirilme: 12
Puan: 0.00 (0 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

There are no comments for this image

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Balışeyh Resimleri (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net