Ana Sayfayı Ziyaret Et / Hayvan Resimleri / Aslan Resimleri / Yavru aslan annesinin yüzüne çok masum bakıyor

hits: 7931   size: 88.8 KB

 

 

Yavru aslan annesinin yüzüne çok masum bakıyor 17.04.2008 23:02


« Önceki Resim:
 

     
 

Sonraki Resim: »Yavru aslan annesinin yüzüne çok masum bakıyor

Paylaş« Önceki Resim:
 

     
 

Sonraki Resim: »

 
Açıklama:

Aslan kedigiller Ailesinden etçil memeli bir hayvan türüdür.
Afrika aslanı, savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük ikinci kedisi gibi unvanları elinde bulunduran 4 büyük kediden biridir.Ayrıca Saldırgandır Erkek aslanın boyu, 90 cm’i kuyruk olmak üzere 2,70 metreyi, ağırlığı ise 250 kiloyu bulur. Dişiler ise bunun nerdeyse yarısı kadardır. Postu kahverengimsi sarı renktedir. Erkeğin yelesi kahverengimsi sarıdan siyaha kadar değişir. Geniş alınlı, güçlü çeneli, uzayıp çekilebilen tırnaklı, sarımtırak kısa ve yatık tüyleri vardır. Kuyruğunun ucu tüylüdür. Erkek aslanın başının etrafı uzun ve güzel bir yele ile kaplıdır. Omuzlarının üzerine kadar dağılan bu perçem, kızdığı zaman kabarır. Çok güçlü ve cesur olduğundan dolayı hayvanların kralı olarak adlandırılırlar. Yeryüzünde kaplanlardan sonra en büyük kedidir. Vahşi hayatta bilinen en güçlü ikinci kedidir. Korkunç kükremeleri 4 km ileriden duyulur.
Afrika aslanı çoğunlukla etobur olmakla birlikte bazen yere düşmüş meyveleri de yerler. Protein, yağ, karbonhidrat ve madden tuzlarına ek olarak vitaminini çoğunlukla bu meyvelerden ve avlarının iç organlarından alırlar. Aslanlar, tipik bir şekilde önce avın iç organlarını ve arka kısmını yerler. Sonra yavaşça başa doğru gelirler.Hayvanat bahçelerinde verilen etlere vitamin de eklenirse hayvan en iyi şekilde gelişir ve başarıyla ürerler. Avı çoğu zaman dişi öldürür fakat her zaman öncelik erkek aslanlara aittir. Sonra sıra dişiye gelir. Yavrular ise sona kalırlar. Aslanlar, genellikle antilop ve zebraları avlarlar. Fakat bazen kamış sıçanı gibi küçük avları yakalar. Bazen çiftlik hayvanlarına da saldırdığı olur. Hatta insanları bile av olarak seçebilir. Özellikle kadın ve çocuklara saldırmak bir alışkanlığa dönüşebilir. Fakat asıl avları bir araştırmayla şöyle belirlenmiştir Öküz başlı Afrika antilobu (Gnu), Afrika ceylanı, zebra, su antilobu, kudu, zürafa, bufalo dur. Daha sonraki bir araştırma ise bu avları şöyle sıralanır: Su antilobu, öküz başlı Afrika antilobu, kudu, zürafa, siyah antilop, çessebe, zebra, bufalo, saz ceylanıdır. Fakat Afrika aslanları bazen Afrika filleri ve su aygırlarına saldırabilirler. Fillerin devasa kulakları insanların duyamayacağı sesleri duyacak kadar hassastırlar. Fakat gecenin sessizliğinde bu kulaklar hiçbir işlerine yaramayan bir yükten başka bir şey değildir. Ayrıca fillerin görüş yetenekleri fazla iyi olmadığından gece çok savunmasızdırlar. Fakat aslanlar kedilerde olduğu gibi geceleri insanlardan 6 kat daha iyi görebilirler. Bu yüzden de filleri iyi bir grup çalışmasıyla kolayca alt edebilirler. Su aygırlarına da suyun dışında yani en savunmasız anlarında saldırarak onları öldürürler. Yaşlı ya da yaralı aslanlar, çevik avları yakalayamazlar. Bu durumda çiftlik hayvanlarına saldırırlar. Hatta insanları bile av olarak görebilirler. Özellikle kadın ve çocuklara saldırmak bir alışkanlığa dönüşebilir. Bir defe bir grup aslan, Tsavo’daki işçilere saldırarak Uganda demir yollarının döşenmesini durdurmuşlardır. Ayrıca ilginç bir şekilde köpekleri de öldürebilir, fakat onları yemezler.
Savunmada ve av sırasında birleşen aslanlar, avlarını kovalar ya da pusuya düşürürek avlarlar. Genellikle gece avlanırlar. Gözleri geceleyin insanlardan 6 kat daha iyi görür. Av esnasında genellikle kükremezler. Fakat avı kovalarken birbirleriyle bağlantıyı sürdürmek için homurdandıkları olur. Ortalama bir Afrika aslanının hızı saatte 60 km’yi ulaşabilir. Ancak bu hızını yalnızca kısa bir süre devam ettirebilir. Hız almadan 3,60 m yüksekliğe zıplayıp, 12 metre uzaklığa atlayabilir. Nil timsahlarından can havliyle kaçan bufalo, zebra, gnu gibi hayvanlar karaya çıkıp bilinçsizce koşarken aslanların tuzağına düşerler.
Afrika aslanları 2 yaşında çiftleşmeye başlarlar. Fakat tam olgunluğu 5 yaşında erişirler. Erkekler poligamdır, yani birden fazla eşleri vardır. Çiftleşme sırasında ve öncesinde erkek sürekli kükrerler. İşe karışan erkeklerle kavga edebilirler. Gebelik süresi 105-112 gün arasında değişmektedir. Dişi bir doğuruşunda 2-5 arası yavru dünyaya getirir. Yeni doğan yavrular kördür. Ayrıca kürkleri de benek benekdir. Gözleri doğumdan 6 gün sonra açılır. Dişi, 3 aylıkken yavruları sütten keser ve onları avlanma dersleri vermeye başlar. Bir yaşındaki yavrular bunu kendileri başarırlar. Yavrular arasındaki ölüm oranı çok fazladır. Bunun nedeni yavruların en son beslenmesidir. Bu yüzden yavrularda vitamin eksikliği görülmektedir. Fakat bu doğal bir nüfus kontrol yöntemidir. İnsanlar aslanları öldürmeye ya da onları milli parklara toplamaya başlarsa avlar bollaşır, dolayısıyla besin artmış olur. Yani bir aslanın trajedisi, bir diğeri için bolluk anlamı taşımaktadır. Böyle durumlarda da dişiler yavruları ölümden kurtarmak için onlar için avlanır ve önce yavruları beslerler.
Afrika aslanı, fundalarda, gölge yaparak onları sıcaktan koruyan ağaçların olduğu yerlerde, sazlıklarda yaşarlar. Aslanlar açık toprakları severler. Kedigiller ailesinin tek sosyal türüdürler. Sayısı 20 kadar olan sürüler halinde yaşarlar. Çok büyük sürüler 30 üyeyi barındırabilir. Grubu bir erkek aslan ya da birden fazla erkeğin oluşturduğu bir koalisyon yönetir. Genelde geceleri avlanırler. Gündüzleri ise tembel bir kediden farkları yoktur. Gölgelik yerlere uzanır ve serinlemeye çalışırlar. Afrika aslanları günde 20 saat uyurlar.

Anahtar kelimeler: En, Güzel, Aslan, Yavru, Resimleri, Resmi, Lion, Leon, Wallpapers
İndirilme: 5
Puan: 0.00 (0 )
Ekleyen: Resimci78

 

 

 

 

Yorum:

There are no comments for this image

 

 

 

 Yorum gönder


İsim giriniz:

Yorumunuz için başlık girin:

Yorum:

Please enter the letters or digits that appear in the image. If you have problems identifying the image, click on it to get a new one.

 

 

Main Menu


Home

Resim Kutusu

En İyi Resimler

Yeni Yüklenen Resimler

Advanced search

 

Aradığın Resmi Kolayca Bul

 

 

 

Kayıtlı Kullanıcılar

Kullanıcı Adı:


Şifrenizi Girin:
 Şifremi Unuttum

 

 

RSS Feed: Yavru aslan annesinin yüzüne çok masum bakıyor (comments)
 

Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002 4homepages.de

Harikasozler.net